Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

MDJO został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W naszej szkole tego dnia zorganizowano turniej wiedzy z języka polskiego. Podczas sześciu kolejnych  przerw uczniowie rozwiązywali  zadania dotyczące poprawnej pisowni, odnajdowaniu synonimów, wykreślaniu archaizmów, wyszukiwaniu związków frazeologicznych, rozszyfrowywaniu anagramów i łączeniu  wyrazów z ich znaczeniem. W akcji wzięło udział 77 uczniów, z których 31 zostało nagrodzonych ocenami z języka polskiego oraz nagrodami rzeczowymi, które 26 lutego wręczała pani dyrektor Justyna Zabrodzka. Kolejną szansą na zdobycie dodatkowej oceny z języka polskiego było oddanie plakatu, na którym uczniowie  kończyli myśl: „Lubię mój język ojczysty, bo ...”, a także baneru promującemu  polskie przysłowia. Na wystawę prac trafiły również lapbooki z „Syzyfowych prac”, które pod okiem pani Anny Galiń-Tatary przygotowali uczniowie klasy7D.  Nad całością akcji czuwały panie: Teresa Dopke i Hanna Rojek.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i którym los języka ojczystego leży na sercu. Liczymy na równie szeroki odzew w przyszłym roku. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Tekst: Hanna Rojek

Zdjęcia: Teresa Dopke