Klasy VII na przedstawieniu profilaktycznym

W dniu 17.01.2024r. wszystkie klasy VII udały się do Fabryki Kultury, aby obejrzeć spektakl pt. „Hejter”, zrealizowany przez aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Jak sam tytuł wskazuje przedstawienie poruszało problem bardzo powszechny w dzisiejszym świecie, a mianowicie HEJT. Zdarza się, że młodzi ludzie nie do końca zdają sobie sprawę jakie to zjawisko jest szkodliwe i groźne, dopóki sami nie padną jego ofiarą. Hejtowanie zawiera w sobie mowę nienawiści, bezmyślne obrażanie, zdyskredytowanie drugiej osoby. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problem, z którym każdy może się spotkać. Przedstawienie miało na celu uzmysłowić, do czego może doprowadzić działanie hejtera. Sądząc po reakcji młodych widzów cel został osiągnięty. Widowisko zostało zakończone podsumowaniem prowadzącego aktora, który zwrócił się do młodzieży i przekazał im, gdzie szukać pomocy, gdyby znaleźli się w takiej sytuacji i jak chronić się przed podobnymi atakami.

Teatr profilaktyczny ALERT powstał z potrzeby rozmowy z młodymi ludźmi na temat ich problemów. Potrzeba ta narodziła się z obserwacji otaczającego świata, wrażliwości i empatii. Twórcy teatru pragną dotrzeć do młodych odbiorców i stworzyć z nimi partnerski dialog, a żeby było to możliwe, należy najpierw wsłuchać się w nich i w problemy, z którymi muszą się mierzyć. Nie chcą, aby rozmowa ta była „grożeniem palcem” i moralizatorskim wykładem. Chcą młodych widzów zrozumieć i nawiązać z nimi kontakt, bo tylko wtedy oni otworzą się na to, co artyści zamierzają im przekazać.

Cieszymy się bardzo, że młodzież z naszej szkoły miała możliwość uczestnictwa w wydarzeniu i mamy nadzieję, że teatr ALERT zawita do Redy również z innym repertuarem.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska