Saperzy w naszej szkole

W dniu 13.06.2023r. uczniowie klas I-VIII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach profilaktycznych pt. „Nie wszystko co znajdziesz jest bezpieczne”. Przeprowadzili je żołnierze 43 Batalionu Saperów FOW z jednostki w Rozewiu. Saperzy przekazali uczniom wiedzę, jak powinni się zachować w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu, przypomnieli też numer alarmowy 112, na który należy zgłaszać wszelkie niepokojące zdarzenia. Uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska sprzętom używanym podczas akcji saperskich. Obejrzeli m.in.: kombinezon, który zakładany jest podczas operacji; wykrywacze metalu; robota sterowanego komputerowo, który przenosi niebezpieczne przedmioty. Saperzy zaprezentowali także pojazd ze specjalną przyczepą przeznaczoną do przewozu znalezionych pocisków, bomb, i innych ładunków.

Mamy nadzieję, że praktyczna lekcja profilaktyki wyostrzy u  uczniów ostrożność i wyczuli ich czujność na to, że nie każdy przedmiot znaleziony może być bezpieczny. Jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wakacji, podczas których można dokonywać niezwykłych odkryć, nie zawsze bezpiecznych.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska

Zdjęcia: Izabela Jarzębska–Pawłowska, Teresa Dopke