Klasa IVb i Va z wizytą w Centrum Nauki Experyment w Gdyni

W piątek, 11 stycznia 2019 r., uczniowie z klas: IVb i Va udali się pod opieką p. Teresy Liegman, p. Hanny Rojek i p. Ramony Wittbrodt oraz mamy uczennicy z klasy IVb na wycieczkę do gdyńskiego "Experymentu".

Zajęcia rozpoczynały się warsztatami odpowiednio dla klasy IV pt.  "H2O - łyk wody" i klasy V pt. "Kryptonim - Experyment".

Warsztaty dla piątoklasistów zmusiły uczestników do wysilenia szarych komórek, gdyż musieli wykazać się myśleniem abstrakcyjnym i zdolnościami dedukcji. Wchodząc w rolę szpiegów, poruszali zagadnienia związane z podzielnością liczb, symetrią kształtów, a także  musieli wykazać się znajomością rzymskiego systemu zapisywania liczb.

Natomiast czwartoklasiści wykonywali doświadczenia chemiczne i fizyczne związane z właściwościami wody i jej stanami skupienia. Odpowiadali m.in. na pytania: Czy olej i woda mieszają się?, Dlaczego woda jest niezbędna do życia?, Czym jest ciecz nienewtonowska? Interaktywne zajęcia pozwalały lepiej zapoznać się z właściwościami mieszanin i roztworów.

Po części warsztatowej uczniowie w obecności opiekunów zwiedzali całą wystawę w Experymencie, samodzielnie korzystając z różnych stanowisk. Gromadzili wiedzę z różnych dziedzin nauki m.in. poznawali budowę ludzkiego ciała, badali donośność swego głosu, korzystali z łóżka Fakira czy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie, co rozbudzało jego wyobraźnię i poszerzało horyzonty myślowe.

We wspaniałych nastrojach wszyscy wrócili cali i zdrowi pod budynek szkoły, snując plany na kolejną wyprawę.

Tekst: Hanna Rojek

Zdjęcia: Ramona Wittbrodt